V Wakacyjny ZUTW

Idea 5 -tego już wakacyjnego uniwersytetu opiera się na założeniu, że część naszych studentów w okresie letnim chętnie korzysta z różnych form zajęć proponowanych przez Zarząd .

W ramach  5 WZUTW -będziemy realizować ciekawe działania.

Proszę śledzić informacje naszych stronach www .
Już wkrótce  podamy szczegóły

WEBINAR ONLINE „Dobra żywność zaczyna się lokalnie!”

🌿 Nasze studentki brały udział online w pierwszym webinarium doradczo-informacyjne dot. konkursu grantowego dla organizacji seniorskich

📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲📲
W programie można było usłyszeć :
✅ informacje o konkursie grantowym dla organizacji seniorskich,
✅ zasady aplikowania o grant,
✅ prezentacja kampanii „Rolnik na plusie”,
✅ prezentacja pt. „Jak jeść po polsku i zdrowo – dieta seniora, która daje siłę, przyjemność i wspiera polskich rolników” ,
✅ sesja pytań i odpowiedzi.
‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️
🎤 Gościem specjalnym była
prof. dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – ekspertka w zakresie żywności funkcjonalnej i zdrowego żywienia, autorka ponad 200 publikacji naukowych oraz była Prorektor ds. Nauki URK. Członkini m.in. Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu PAN, Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności oraz Naczelnej Organizacji Technicznej. Wyświetl mniej

„Ambasador Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2025”,

Gala Konkursu „Ambasador Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2025”, odbyła się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w dniu 19.05.2026r
W tegorocznej edycji wpłynęło ponad 50 zgłoszeń, z których kapituła konkursu w składzie:
Anna Zasada-Chorab – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego
Wiesława Walkowska – Przewodnicząca Śląskiej Rady Seniorów
Alina Bednarz – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego
Renata Polańska – Zastępca Dyrektora w Kancelarii Zarządu Województwa Śląskiego
Dorota Konieczny-Simela Radna Rady Miasta Mysłowice – Dyrektor Biura Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego
red. Beata Tomanek – Radio Katowice
Grzegorz Franki – Prezes Związku Górnośląskiego
wyłoniła Laureatów w czterech kategoriach:
Ambasador Srebrnego Pokolenia z Sercem na Dłoni:
Stanisław Cur – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Pomagamy Sercem”
Ambasador Srebrnego Pokolenia Mistrz dla Młodych:
Łucja Krutak – Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Koła Gospodyń Wiejskich
Ambasador Pracującego Srebrnego Pokolenia:
Wanda Kuziorowicz – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Starczanki” we Własnej (gm. Starcza)
Ambasador Srebrnego Pokolenia Lier Zdrowego Stylu Życia i Ochrony Środowiska:
Krystyna Nicpoń – wybitna sportsmenka
Dodatkowo Kapituła wyróżniła liderów społeczności lokalnych, którzy w godny do naśladowania sposób dbają o seniorów – w kategorii „Samorządowiec Przyjazny Seniorom” znalazło się pięciu laureatów:
Marcin Bazylak – Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza
Piotr Kuczera – Prezydent Miasta Rybnika
Paweł Silbert – Prezydent Miasta Jaworzna
Anna Syguda Wójt Gminy Wręczyca Wielka
Paweł Sztefek Burmistrz Miasta Ustroń
Organizatorem Konkursu „Ambasador Srebrnego Pokolenia Województwa Śląskiego 2025” jest Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego Konkurs realizowany jest w ramach programu Śląskie Dla Seniora, a jego obsługę organizacyjną prowadzi Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego w Katowicach.
Otrzymaliśmy wyróżnienia „Ambasadora Srebrnego Pokolenia” .
Wniosek o przyznanie wyróżnienia ww. konkursie zgłoszony został przez Urząd Miejski w Zawierciu. Dziękujemy za wytypowanie naszych kandydatur do tego prestiżowego konkursu .

Traktujemy je jako wyraz docenienia naszej dotychczasowej działalności.

Erasmus plus „Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać metody i narzędzia AI w pracy z dorosłymi”

W kursie : „Sztuczna inteligencja – jak wykorzystać metody i narzędzia AI w pracy z dorosłymi”

który odbył się 10.05.2026 – 19.05.2026r. uczestniczyły trzy nasze studentki.

Realizowany był w ramach akredytowanego projektu 2025-1-PL01-KA121-000315560 realizowanego przez ZUTW w ramach Programu Erasmus+

Program koncentrował  się na praktycznych zastosowaniach sztucznej inteligencji, takich jak komunikacja, kreatywność, produktywność i zarządzanie informacją. Uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób systemy AI mogą generować teksty, obrazy i inne treści cyfrowe na podstawie instrukcji użytkownika.

Prowadzący przedstawił przyjazne dla początkujących narzędzia AI przydatne do pisania, tłumaczenia, wyszukiwania informacji, organizacji i komunikacji. Podczas pokazów na żywo uczestnicy obserwowali, jak tworzyć polecenia, wchodzić w interakcję z systemami AI i ulepszać generowane treści. Prowadzący przedstawił praktyczne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym, w tym:

  • pomoc w obsłudze poczty elektronicznej,
  • automatyczne generowanie tekstu,
  • narzędzia do tłumaczenia i tworzenia streszczeń,
  • organizację kalendarza i zadań

Ostatni dzień kursu poświęcony był  prezentacji prac uczestników, refleksji nad procesem uczenia się oraz utrwaleniu wiedzy zdobytej podczas szkolenia. Stanowił on zwieńczenie doświadczenia mobilnościowego  Kurs kończył się ceremonią wręczenia certyfikatów i podsumowaniem, w którym podkreślono  znaczenie uczenia się przez całe życie, integracji cyfrowej oraz ciągłego rozwoju umiejętności w szybko zmieniającym się świecie technologii.