II Forum UTW Katowice 13.05.2026r.

🌍 Seniorzy pełni energii i pomysłów! II Forum Śląskich UTW za nami
13.05.2026 r,odbyło się II Forum Śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku pt. „Aktywni, skuteczni, Europejscy w pozyskiwaniu środków dla rozwoju Śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.
Organizatorami wydarzenia byli Porozumienie Śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego, a całe Forum odbyło się w gościnnych murach Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Forum otworzyli:
🔹 Krystyna Męcik – Prezes UTW Łazy i Przewodnicząca Porozumienia Śląskich UTW
🔹 prof. Wojciech Dyduch – Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej UE w Katowicach
🔹 Rafał Adamczyk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego
W wydarzeniu uczestniczyli liderzy i słuchacze 50 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z 42 miast i gmin województwa śląskiego. Spotkanie było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji oraz rozmów o rozwoju środowiska senioralnego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za niezwykle ciekawe i wartościowe wystąpienia:
🎤 prof. Aldonie Frączkiewicz-Wronka oraz dr Monice Cukier-Syguła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach za wykład „Senior ciekawy świata – rola UTW w zaspokojeniu tych potrzeb”
🎤 dr Annie Zasada-Chorab z Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego za wystąpienie „Polityka senioralna w samorządach – kierunki rozwoju i możliwości finansowania”
🎤 Michałowi Chodniewicz – Koordynator akcji KA2 Erasmus+ za prelekcję „Erasmus dla organizacji senioralnych. Co powinniśmy wiedzieć na temat udziału w Erasmus+” Erasmus+ Polska
🎤 Uczestnikom panelu „Twoja edukacja z Erasmusem – wiedza, kultura i obyczaje. Dobre praktyki”:
🔹 Maria Grabowska – Prezes UTW Zawiercie
🔹 Krystyna Jurczewska-Płońska – Prezes UTW Gliwice
🔹 Małgorzata Ziaja – UTW Łazy
Panel poprowadziła Krystyna Męcik.
🎤 Marcinowi Sławińskiemu z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Sosnowcu / „O tym jak pozyskiwać i pisać projekty na inicjatywy UTW”
🎤 Łukaszowi Salwarowskiemu ze Stowarzyszenia MANKO i magazynu „Głos Seniora” za wystąpienie pt. „Europejska Karta Seniora”
II Forum Śląskich UTW poprowadziła Pani Agnieszka Dubiel – Dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego Akademii WSB Uniwersytety Trzeciego Wieku Akademii WSB – bardzo dziękujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom, moderatorom i uczestnikom za obecność, zaangażowanie i ogrom pozytywnej energii. Jesteśmy przekonani, że dzisiejsze spotkanie zaowocuje nowymi pomysłami, partnerstwami oraz kolejnymi inicjatywami wspierającymi rozwój ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w województwie śląskim.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami oraz zdjęciami z wydarzenia 📸

II Forum odbyło się pod patronatem Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, NAT – Polskie Hotele i Ośrodki Wypoczynkowe, oraz magazynu Głos Seniora.