Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej Zarząd i członkowie Rady Programowej ZUTW wzięli udział w 3-dniowym wyjazdowym seminarium historycznym w Kroczycach. W seminarium uczestniczyli też członkowie sekcji historycznej TMZZ. Program przebiegał pod hasłem „Aktywizacja seniorów poprzez edukację historyczną”. Każdego dnia odbywały się wykłady a ich tematyka dotyczyła w głównej mierze Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dobór wykładowców był bardzo trafny, zapoznawali oni zebranych z miejscami i wydarzeniami historycznymi na Jurze, przybliżali też informacje o faunie i florze jurajskiej. Piotr Orman – przewodnik jurajski z pasją opowiadał o wydarzeniach I wojny światowej i jurajskich cmentarzach. Porucznik Marek Pałucha wraz z kapralem Sławomirem Wnukiem ciekawie przedstawił Jurajski Szwadron Kawalerii Konnej im. Jana III Sobieskiego. Jurajski Szwadron Kawalerii to formacja konna, stacjonująca w Porębie. Jest to grupa rekonstrukcyjna , nawiązująca do tradycji, stroju, barw i broni XX Pułku Ułanów. Historyk Zdzisław Kluźniak podzielił się ze słuchaczami swoją bogatą wiedzą na temat historii Kroczyc. Na zakończenie pierwszego dnia prelegent Marek Kuśmierski wprowadził nas w świat rycerstwa zamieszkującego w warowniach jurajskich.
W drugim dniu wyjechaliśmy do Podlesic . W izbie -muzeum zapoznaliśmy się z historią i dniem dzisiejszym GOPR-u – Prezentowała ją Szarotka. Następnie wiceprezes TMZZ- Jacek Panek, który czuwał nad prawidłowym przebiegiem zajęć i troszczył się bardzo o wszystkich, zawiózł nas do zamku w Bobolicach. W jego komnatach mogliśmy poznać historię rodów Mirowa i Bobolic. O działaniach ZPKWŚ i historii ochrony przyrody na Jurze mówił leśnik Tomasz Labocha. Węzłowe problemy historii Zagłębia przybliżył słuchaczom prof. dr hab. z Uniwersytetu Ślaskiego Zygmunt Woźniczka. Historyczne znaleziska z Jaskiń Jurajskich prezentowali Grzegorz Skorek i Tomasz z Myszkowskiego Klubu SPELEO. Z wielką swadą o lasach państwowych mówił leśnik Mariusz Kowalski z Nadleśnictwa Siewierz.
Trzeci dzień rozpoczął Andrzej Stróżecki prezes oddziału PTTK w Zawierciu wystąpieniem o działalności oddziału w przeszłości i chwili obecnej. Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta w UM Wojciech Dziąbek naświetlił seminarzystom historię promocji regionu i odpowiedział na szereg nurtujących ich pytań. Na Światowy Dzień Prażonek w Porębie zaprosił wszystkich zebranych prelegent Włodzimierz Pucek, który wcześniej zapoznał nas z historią hutnictwa w Porębie. Jako ostatni wystąpił przewodnik jurajski Wojciech Latacz i w ciekawy sposób opowiedział o zabytkach regionu.
Wykłady poszerzyły i pogłębiły naszą wiedzę o Jurze. Dzięki temu uczestnictwu w seminarium „otwarły” nam się oczy na pewne miejsca i zdarzenia, dostrzegliśmy to , co wg nas było nieważne. Mimo dużej ilości wykładów nikt nie czuł się zmęczony i po krótkiej przerwie chętnie wracaliśmy do sali wykładowej. Miła i sympatyczna atmosfera, jaka panowała w grupie to zapewne zasługa pana Jacka Panka. Wspólny śpiew piosenek harcerskich, patriotycznych, żołnierskich w pełni integrował ten zespół słuchaczy. Dobrze nam się śpiewało przy akompaniamencie akordeonu Reni i gitarze Bronka.
Barbara