Misja ZUTW
Tworzymy społeczność opartą na równości i wiedzy skoncentrowaną na rozwoju.
W tym zakresie istnieją następujące wyzwania dla misji ZUTW :
- potrzeba zaktywizowania biernych edukacyjnie dorosłych;
- utrzymanie zaangażowania tych osób przez dobór odpowiednich form i zakresu oferty edukacyjnej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań
- aktywizowanie nie tylko osób, ale także instytucji i organizacji na rzecz rozwoju umiejętności
- kultywowanie tradycji lokalnych, regionalnych, narodowych,
- pielęgnowanie podstawowych wartości kultury europejskiej, takich jak poszanowanie godności i praw osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości wobec prawa,
- wspieranie rozwoju osobistego słuchaczy i budowanie lokalnych więzi społecznych („wspólnoty uczącej się”),
- uświadamianie wyzwań globalnych współczesnego świata
Wizja
Zawierciański Uniwersytet III Wieku otwarte inspirujące miejsce,
generujące użyteczną wiedzę swoim słuchaczom,
promujące aktywności adekwatne dla nowoczesnej edukacji na miarę XXI wieku,
rozwijające kompetencje przyszłości i oparta na organizacji i technologiach przyszłości.
Wartości i zasady i wyjątkowość
Realizacja wizji, misji i celów odbywać się będzie w zgodzie z założeniami Strategii ZUTW w trosce o przyjazną, włączającą i efektywną edukację uwzgledniającą współczesne wyzwania społeczne.
ZUTW realizują swoje cele na podstawie wartości, takich jak:
- kultywowanie tradycji lokalnych, regionalnych, narodowych,
- pielęgnowanie humanistycznych wartości kultury europejskiej, takich jak poszanowanie godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości oraz empatii i wrażliwości na drugiego człowieka,
- uświadamianie i analizę wyzwań globalnych współczesnego świata, takich jak np. kryzys ekologiczny czy migracyjny, oraz budzenie postawy odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń i solidarności wobec innych narodów,
- wspieranie rozwoju osobistego i potencjału jednostek przy jednoczesnym budowaniu więzi społecznych budowanie „wspólnoty uczącej się”
W oparciu o zasady
- współpraca i partnerstwo
- otwartość i zaufanie
- szacunek i niedyskryminacja
- wiedza i rozwój
- niezależność i transparentność
Łączenie ich w działalności ZUTW ma na celu podnoszenie jakości jej pracy, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem w budowaniu partnerstw otwartych na współpracę bez uprzedzeń opartą na szacunku i zaufaniu z zachowaniem niezależności i transparentności działań.
.
Historia powstania ZUTW
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zawierciu, to jedna z największych Organizacji Pozarządowych w powiecie zawierciańskim, która skupia rzeszę ludzi w średnim i starszym wieku.
Pomysł zrodził się wiosną a we wrześniu 2006 roku rozpoczęto starania o jego utworzenie. Główną inicjatorką przedsięwzięcia była pani Jadwiga Pluta. Zawiązał się komitet założycielski w składzie:
Pluta Jadwiga , Zofia Podsiadło ,Gemel Urszula, Marian Drabek, Szczygieł Ewa, Malik Ernest, Sikora Grażyna, Najmanowicz Regina, Saczyńska Krystyna, Maria, Kuterasińska, Maria Baran, Zofia Pańczyk, Duda Czesław, Dudek Jolanta, Maciej Świderski, Rozalia Januszewska, Krystyna Kubiczek, Danuta Sienko, Semper Gabriela, Marianna Zbień, Barbara Golda, Małgorzata Różdżka, Halina Sytniewska, Maria Arabas.
Nadeszły pracowite dni; trzeba było opracować statut, załatwić siedzibę Stowarzyszenia, adres, opiekę naukową. Dzięki ludziom dobrej woli drobnymi krokami udało się .
13 października 2006 r. w siedzibie UM odbyło się zebranie. Ówczesny Pan wiceprezydent Witold Grim na radcę prawnego wyznaczył Czesława Dudę. Po zatwierdzeniu Statutu i ustaleniu nazwy „Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku” wyznaczono 5 osób , które wystąpiły do Krajowego Rejestru Sądowego w Częstochowie celem zarejestrowania . Były to:
- Jadwiga Pluta
- Maria Arabas
- Czesław Duda
- Zofia Podsiadło
- Halina Sytniewska
Dzięki porozumieniu z prezesem TMZZ Witoldem Brodzikiem pierwszą siedzibę znalazł uniwersytet w lokalu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej.
Opiekę naukową zaoferował prof. Jacek Kasperczyk , rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zawierciu.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym w Częstochowie 4 kwietnia 2007 r. i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 0000277935.
26 kwietnia 2007 zaprosiliśmy osoby zainteresowane na pierwsze zebranie. Zadeklarowały one przystąpienie do UTW wpłacając „wpisowe”. W zebraniu wzięło udział 21 osób. Wybraliśmy spośród nich pierwszy Zarząd i Komisję Rewizyjną.
Zarząd
- Prezes – Jadwiga Pluta
- Wiceprezes -Jolanta Dudek
- Skarbnik – Maria Kuterasińska
- Sekretarz – Jadwiga Rauk
- Członek -Gabriela Semper
Rada Programowa
- Jolanta Błasikiewicz
- Halina Milewska
- Grażyna Sikora
- Urszula Gemel
- Ewa Supkowska
- Barbara Liman
- Elżbieta Latos
- Jan Gwizd
- Halina Olender
- Krystyna Stankiewicz
- Wirginia Rodzaj
- Anna Ibek
Komisja rewizyjna:
Przewodnicząca: Krystyna Saczyńska
Członkowie:
- Grażyna Sikora
- Urszula Gemel
Pomysł utworzenia uniwersytetu spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta i powiatu. Pierwszy wakacyjny wykład dr Heleny Chrapkiewicz, wykładowcy Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego o potrzebach ludzi starszych i ich realizacji odbył się 11 lipca 2007. W sierpniu powołano księgową Mirosławę Szymczyk a Wanda Merta opracowała wzory umów dla lektorów i instruktorów zgodnie z ustawowymi wymogami.
16 września odbyło się zebranie członków w auli Zespołu Szkół im Bema a 26 października 2007- I –sza inauguracja z wykładem prof. Dr hab. Wiesława Pilisa zaproszonego przez prof. Jacka Kasperczyka Rektora WSA i Z – naszego patrona. Stowarzyszenie liczyło wówczas 150 osób.
Od wiosny 2008 roku dzięki życzliwości władz miasta i dyr. Andrzeja Daneckiego nasze stowarzyszenie znalazło swoją siedzibę w Miejskim Ośrodku Kultury im. Adama Mickiewicza przy ul. Piastowskiej.
Skład Zarządu i Rady Programowej
w roku akademickim 2008/2009
Zarząd
- Prezes Jadwiga Pluta
- Wiceprezes Urszula Gemel
- Skarbnik Maria Kuterasińska
- Sekretarz Jadwiga Rauk
- Członek Krystyna Stankiewicz
Rada Programowa
- Przewodnicząca Krystyna Stankiewicz
- wiceprzewodnicząca Jadwiga Rauk
liderzy grup programowych
- Jan Gwizd
- Halina Milewska
- Teresa Gawlik
- Elżbieta Wlizłowska
- Halina Kula – Żmuda
- Grażyna Sikora
- Wirginia Rodzaj
- Barbara Liman
- Elżbieta Latos
- Halina Olender
- Lidia Wilczyńska
- Barbara Francik
- Teresa Skwarczyńska
Komisja rewizyjna
Przewodnicząca:
- Krystyna Saczyńska
Członkowie
- Grażyna Sikora
- Teresa Skwarczyńska
W roku 2009 przystąpiliśmy do Ogólnopolskiej Federacji UTW w Nowym Sączu